דף הבית    |    אירועים    |    הופעות    |    סיור ביפו   |    הסיפור שלנו   |  כתבו עלינו  |   צור קשר

כתבה של דני בר - דגים בקפה יפו, יותר מסעדה מבית קפה

"אין כמו יפו בלילות, אין כמו יפו בעולם" כתב חיים חפר על יפו. השבוע הלכנו לחפש את יפו של חפר בעזרתם של ניר גבעון מקפה יפו שבשוק הפשפשים וחיים דרעי, שמגדיר את עצמו "עאלק מדריך"

ניר גבעון, הבעלים והיזם של קפה יפו, מספר כי המקום נולד "מתוך אהבה גדולה לעיר, בה ניגודים וקצוות מתקיימים בהרמוניה מופלאה: הישן עם החדש, היהודי עם הנוצרי ועם המוסלמי, הרוכל עם האמן, הארכיטקטורה עם הרחוב".

קפה יפו נמצא בלב שוק הפשפשים, סמלה של יפו הישנה. המקום רווי אווירה מקומית של פעם עם אוכל של עכשיו. הפעם אספר יותר על המקום והפעילויות בו, ופחות על האוכל.

אחת הפעילויות שמזמן לקהל "קפה יפו" היא סיורים בצד ארוחה, כששני חלקי הבילוי שזורים במקום ובסביבה הצבעונית של יפו.

זומנו לסיור הומוריסטי שכולו מבט וסיפורים על יפו של שנות החמישים והשישים של המאה הקודמת. יפו, שהייתה הרקע לשירו של חיים חפר "אין כמו יפו בלילות", יפו של "קזבלן" ואפילו יפו של "השוטר אזולאי" – כולם היו בניה.

סיור יפו שלנו היה עם חיים דרעי, שגדל בשוק הפשפשים ומלווה את הסיור בהרבה הומור וסיפורים של פעם, שכל בוגר בן 50 ויותר יכול למצוא את ילדותו שם.

דרעי מגדיר עצמו "עאלק מדריך", כי הרי זו לא באמת הדרכה תיירותית, אלא סיפור שהעלילה בו מתקדמת בעזרת הרגליים, מתפאורה אחת לאחרת, והכל עם הרבה חוש הומור, צחוק וחיוכים.

חיים מספר ש"פעם, ממש מזמן, כשהלירה היתה לירה, והכבוד היה כבוד, לפתוח שולחן
היה כבוד מיוחד שעשו לאלה שבאו ולאלה שעזבו…"ולפתוח שולחן הוא הצד עליו מופקד קפה יפו וניר גבעון.

מנפוליאון ועד שוטר המקוף

התחלנו בסמטת "יועזר איש הבירה", שם היתה עד לא מכבר המסעדה בר "יועזר בר יין" של שאול אברון המנוח. משם פסענו בין הרחובות והסמטאות לנקודות מחיי יפו של פעם ובכל פינה יכול היה חיים לספר פרק חיים שלו או של דמויות יפואיות, החל מנפוליאון ועד שוטר המקוף, מהרצל ועד פפו הבולגרי ועוד ועוד דמויות צבעוניות המוצגות בהומור שנון.

יפה עושים הזוג אורנה וניר גבעון שמשלבים במסעדה החלבית שבלב יפו סיפור וזמר, ערבי מוסיקה וטיולים נושאיים, המתאימים למקום בו ממוקמת המסעדה. גם מבנה המקום המעוצב (אם אפשר לקרוא לכך עיצוב ) בסגנון מעורב או כפי שנוהגים לומר "אקלקטי", תורם לאווירה של המקום מבפנים ומחוץ לו של שוק הפשפשים בפרט ויפו בכלל.

http://www.youtube.com/watch?v=2_ycAPkAJ84

סיימנו את הסיור בגן הפסגה לעת שקיעה ורק שבר הענן שנפל עלינו לקראת שבועות, הבריח את משתתפי הסיור למחסה.

ונסיים עם עוד בית משירו של חיים חפר "אין כמו יפו בלילות"
אין כמו יפו בלילות
אין כמו יפו בעולם
כשעוברות החתיכות
עם שפתיים צבע דם.

איך שהן מנדנדות
- וואלה זאת ממול פצצה,
רק תקרא לה – היא תתן קפיצה
כמו חטפה פה עקיצה…

ככה זה בעולם
אין אמון בבני אדם
מה אנחנו סך הכל
מהשטח הגדול.

מגאפון 17/05/2013 / דני בר